چگونه سنگ کورین را تمیز کنیم؟ روشهای نگهداری و مراقبت از صفحه کورین

تمیز کردن سنگ کورین

سنگ کورین نمایی متفاوت برای خانه شما

سنگ کورین یکی از جدیدترین متریال‌هایی است که در دکوراسیون آشپزخانه و یا سرویس بهداشتی به کار می‌رود. از صفحات سنگ کورین برای ساخت رویه‌ی کابینت‌ها، کانتر یا همان میز اوپن آشپزخانه و سینک و…  استفاده می شود. سنگ کورین با طیف متنوعی از طرح ها و رنگ ها جلوه‌ای زیبا و جذاب به آشپزخانه یا سرویس بهداشتی خانه شما می‌بخشد. صفحات کورین با قابلیت های فراوانی که دارند انتخاب مطمئنی برای یک خانه مدرن به حساب می آیند. سنگ کورین یکی از اختراعات نوین است که ویژگی‌های منحصر به فردی برای افزایش  کارایی و زیبایی به آن افزوده شده است. این صفحات کاملاً ضد آب و آنتی‌باکتریال بوده که  قابلیت فوق‌العاده‌ای است و تمیز کردن سنگ کورین را از سایر رقبای خود آسان‌‌تر می‌سازد.

پرداخت سنگ کورین در اشکال مختلف و مدرن حتّی اشکال خمیده قابل اجراست که نمای بسیار متفاوت، مدرن و باشکوهی را به نمایش می‌گذارد. قابلیت نصب به صورت یکپارچه و بدون درز از نکاتی است که در محیط آشپزخانه و به خصوص هنگام تمیز کردن سنگ کورین بسیار مفید است .علاوه بر این صفحات کورین قابلیت تعمیر خراشیدگی‌ها و تغییر رنگها را دارند که توسط خود شخص یا در صورت نیاز توسط افراد متخصص قابل انجام است.

هنگامی که شما صفحات کورین را برای خانه خود انتخاب کردید اگر با یک برنامه منظم نظافت و مراقبت از آن نگهداری کنید و  زمان کوتاه ولی مستمری را برای مراقبت از صفحات کورین صرف کنید؛ این صفحات سالهای متمادی همانند روز اول زیبا و جذاب خواهند ماند.

از آنجایی که از یک سو نظافت و سلامت محیط آشپزخانه از اهمیت بالایی برخوردار است و از سوی دیگر همیشه پیشگیری بهتر از درمان است، ما در این مقاله تلاش کردیم تا با ارائه یک برنامه‌ی جامع شستشو و مراقبت شما را در بهره‌مندی هرچه بیشتر از صفحات کورین یاری دهیم.

بخش اول: تمیز کردن سنگ کورین

۱-  بهترین روش تمیز کردن سنگ کورین

پاک کردن صفحه کورین
روزانه گرد و خاک و لکه‌های غذا یا دوده ممکن است سطح پیشخوان شما را کثیف کند. برای نظافت روزانه از یک اسفنج و یا یک تکه پارچه نرم و کمی مایع ظرفشویی استفاده کنید. صفحات کورین را کاملا با آن تمیز کنید و سپس با یک دستمال نمدار آن را پاک کنید.

۲- جلوگیری از ایجاد لکه‌ها پس از تمیز کردن سنگ کورین

پس از تمیز کردن صفحات کورین آنها را آبکشی نموده و سپس با یک دستمال نرم و لطیف کاملاً خشک کنید. این کار علاوه بر این که از ایجاد لکه‌ها‌ی آب بر روی صفحات کورین جلوگیری می‌کند باعث می‌شود آنها براق و درخشان دیده شوند.

خشک کردن کورین

۳- تمیز کردن سنگ کورین را به تأخیر نیاندازید

اگر چیزی روی صفحات کورین ریخت برای جلوگیری از ایجاد لکه‌ها‌ی سرسخت بلافاصله آن را پاک کنید و تمیز کردن سنگ کورین را به تأخیر نیاندازید .در صورت نیاز همان مراحل شستشو با صابون، آبکشی و خشک کردن که در بالا ذکر شد را تکرار کنید.

مراقبت از سنگ کورین

۴- تمیز کردن سنگ کورین از لکه‌های سرسخت

اگر با لکه‌ها‌ی سرسخت مواجه شدید می‌توانید از شوینده‌هایی که بر پایه آمونیاک ساخته شده اند و اغلب به نام پاک کننده‌های چندمنظوره می‌شناسیم، استفاده کنید. پاک‌کننده را روی لکه اسپری کنید سپس با یک دستمال نمدار آن پاک کنید و در آخر با یک دستمال نرم آن را خشک کنید.

مواد تمیزکننده کورین

نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که هرگز از اسپری شیشه‌شوی برای تمیز کردن صفحات کورین استفاده نکنید زیرا اگرچه برخی از اسپری‌های شیشه‌شوی بر پایه آمونیاک ساخته شده‌اند اما استفاده از اسپری‌های شیشه‌شوی باعث ایجاد لکه روی صفحات کورین می‌شود.

از سوی دیگر اگر از دوست‌داران طبیعت هستید و نمی‌خواهید از شوینده‌ها‌ی شیمیایی استفاده کنید می‌توانید از شوینده‌ها‌یی که از مواد طبیعی ساخته شده‌اند و برای تمیز کردن صفحات گرانیت، کوارتز و کورین تولید شده‌اند و در بازار موجود هستند؛ استفاده کنید.

۵- ضدعفونی کردن صفحات سنگ کورین

اگرچه صفحات سنگ کورین آنتی‌باکتریال هستند اما برای اطمینان خاطر بیشتر می‌توانید  هفته‌ای یکبار صفحات کورین آشپزخانه خود را ضدعفونی کنید. این کار به منظور جلوگیری از گسترش باکتری‌ها صورت می‌گیرد. یک قاشق سوپخوری مایع سفید‌کننده را در یک گالن آب حدود ۳٫۵ لیتری بریزید. پارچه‌ای را به محلول آغشته کرده و با حرکات دورانی روی صفحات کورین بکشید.

ضد عفونی کردن سنگ کورین

همانطور که می‌دانید هنگام استفاده از مایع سفید‌کننده رعایت نکات ایمنی الزامی است پس حتماً از دستکش استفاده کنید و مراقب چشمان خود باشید.

در این مورد هم اگر مایل هستید می‌توانید از مواد طبیعی که خاصیت ضد‌عفونی‌کننده دارند به جای سفیدکننده‌های شیمیایی استفاده کنید.

برای اینکه عمل ضدعفونی به طور موثر انجام شود، حداقل دو دقیقه اجازه دهید ماده سفید کننده روی صفحات کورین باقی بماند. اگرچه بهتر است این محلول با قرار گرفتن در جریان هوا خود به خود خشک شود اما اگر مایل هستید می‌توانید پس از گذشت دو دقیقه آن را با یک دستمال پارچه‌ای نرم خشک کنید.

۶- براق کردن سنگ کورین

صفحات کورین در سه نوع مات، نیمه براق و براق تولید می‌شوند. صفحات کورین به اندازه‌ی صفحات گرانیت صیقلی و براق نیستند اما در صورت تمایل می‌توانید از اسپری‌های براق‌کننده برای افزایش جلوه‌ی آنها استفاده کنید. کمی اسپری براق‌کننده روی صفحات کورین اسپری کنید و سپس بایک دستمال پارچه‌ای نرم و خشک آن را برق بیاندازید.

براق کردن سنگ کورین

بخش دوم: مراقبت از صفحات کورین

محافظت در مقابل گرما

۱- محافظت از سنگ کورین در برابر حرارت بالا

اگرچه صفحات کورین در برابر حرارت حساس نیستند و در صورت بروز تغییر رنگ هم قابلیت تعمیر دارند، بهتر است در معرض حرارت بالا قرار نگیرند. پس نباید ظروف داغ را مستقیماً از روی گاز بر روی این صفحات قرار دهید. حتماً از ابزاری مانند صفحات ضد حرارت استفاده کنید.

پایه پلاستیکی محافظ کورین

برخی توسترها و فرهای رومیزی هنگام استفاده حرارت زیادی تولید می‌کنند که در دراز مدت به صفحات کورین آشپزخانه شما آسیب می‌زند بهتر است به منظور پیشگیری از هرگونه آسیب از پایه‌ها یا صفحات مقاوم در برابر گرما در زیر این وسایل استفاده کنید.

۲- محافظت از سنگ کورین در برابر خراشیدگی‌ها

استفاده مستقیم از چاقو روی صفحات کورین به آنها آسیب می رساند. حتّی اگر زدودن این خط و خش‌ها ممکن باشد، پیشگیری از آسیب با استفاده از تخته‌های آشپزی عاقلانه‌تر است.

اجسام نوک تیز روی کورین

۳- استفاده از ابزار مناسب برای تمیز کردن سنگ کورین

استفاده از برخی وسایل نظافتی ممکن است صفحات کورین آشپزخانه شما را کدر و مات کند و حتی به آن آسیب بزند. از ابزارهایی مانند سیم ظرفشویی برای تمیز کردن صفحات کورین استفاده نکنید.

سیم ظرفشویی روی کورین

۴- جلوگیری از آسیب دیدن سنگ کورین بر اثر ضربه

سنگ کورین کمی از سنگ گرانیت و سنگ کوارتز حساس‌تر است. به همین دلیل اگر وسیله‌ی سنگینی به شدت با آن برخورد کند بر اثر ضربه احتمالاً آسیب می‌بیند. بنابراین هنگام جابه‌جایی وسایل سنگین به این نکته توجه کنید.

اجسام داغ روی صفحه کورین

۵- جلوگیری از آسیب دیدن سنگ کورین بر اثر مواد شیمیایی

از ریختن حلال رنگ یا گاز پاک‌کن‌های شیمیایی بر روی صفحات کورین خودداری کنید. اگر صفحات کورین مدت زیادی در معرض این مواد قرار گیرند قطعاً آسیب می‌بینند. اگر این مواد روی کانتر آشپزخانه شما ریخت فوراً آن را پاک کرده و سپس با یک اسفنج و کمی مایع ظرفشویی آن را شستشو دهید. پس از آن با یک پارچه مرطوب  آبکشی کرده و در پایان با یک دستمال نرم آن را خشک کنید.

مواد شیمیایی روی کورین

توجه داشته باشید که مایع‌های اسیدی که برای لوله بازکنی استفاده می‌شوند، استون، لاک پاک کن و هر ماده‌ای که محتوی اتیلن کلراید باشد، نباید روی سنگ کورین ریخته شود.

اگر لاک ناخن روی صفحه کورین آشپزخانه شما ریخت می‌توانید با لاک‌پاک‌کن هایی که استون ندارند به راحتی آن را پاک کنید.

بخش سوم : تمیز کردن سنگ کورین از لکه‌ها، خراشیدگی ها و سوختگی ها

۱- تمیز کردن سنگ کورین از پسماند لکه‌های آب

برای لکه‌های گچ مانند مقاومی که در حقیقت پسمانده لکه‌های آب هستند از شوینده‌هایی که به طور ویژه برای اینکار تولید شده‌اند استفاده کنید.

ابتدا مایع مورد نظر را روی محل لکه‌ها اسپری کنید و اجازه دهید چند دقیقه باقی بماند سپس آن قسمت را آبکشی و با یک پارچه نرم خشک نمایید.

اگر علاقه‌ای به استفاده از شوینده‌ها‌ی شیمیایی ندارید می‌توانید از آب لیمو ترش یا سرکه‌ی سفید استفاده کنید. برای استفاده از لیمو ترش، آب لیمو ترش را روی لکه‌ها بریزید و اجازه دهید ده دقیقه بماند سپس محل مورد نظر را آبکشی و خشک نمایید.

برای استفاده از سرکه هم کافی است محلولی شامل نصف سرکه سفید و نصف آب تهیه کنید و مانند قسمت قبل پس از ده دقیقه آبکشی و خشک نمایید.

۲- تمیز کردن سنگ کورین با شوینده‌های قوی

برای تمیز کردن سنگ کورین و از بین بردن خطوط و خراش‌های جزئی می‌توانید از محلول های پاک‌کننده که خاصیت ساییدن هم دارند استفاده کنید.

کمی از محلول مورد نظر را روی اسفنج نمدار بریزید و با حرکات دورانی و سپس حرکات رفت و برگشتی روی قسمت موردنظر بکشید. در انتها محلول را به طور کامل از سطح میز پاک کنید و آن قسمت را آبکشی و خشک نمایید.

این روش را می‌توانید برای پاک کردن اغلب لکه‌ها و قسمت های تغییر رنگ داده استفاده کنید.

ممکن مجبور شوید بیش از یک بار این کار را تکرار کنید تا لکه یا خراش مورد نظر کاملاً محو شود.

در دفعات بعدی با فشار بیشتری اسفنج را روی محل بکشید تا از پاک شدن لکه اطمینان حاصل کنید.

اگر علاقه‌ای به استفاده از شوینده‌های شیمیایی ندارید می‌توانید از ترکیب جوش شیرین و سرکه سفید استفاده کنید.

با ترکیب جوش شیرین و سرکه سفید ماده‌ای خمیر مانند درست کنید و روی لکه‌ها یا خراش ها قرار دهید. فراموش نکنید که از این ترکیب فقط برای لکه‌های سرسخت و خراش ها استفاده کنید و هرگز صفحات کورین آشپزخانه خود را دایم با آن پاک نکنید.

۳- استفاده از سنباده برای تمیز کردن سنگ کورین

یکی از مزایای سنگ کورین قابلیت تمیز کردن سنگ کورین با ساب‌کشی است که با توجه به میزان آسیب وارده توسط خود شخص یا افراد متخص قابل انجام است. برای خراشیدگی‌های عمیق‌تر می‌توانید از سنباده استفاده کنید.

از آنجایی سنباده‌های متفاوت با درجه زبری مختلف وجود دارند برای انتخاب سنباده‌ی مناسب از شرکت تولید کننده راهنمایی بخواهید.

برای شروع، قسمت مورد نظر را کاملاً تمیز کنید و در حالیکه نمدار است کار سنباده‌کشی را آغاز کنید. مراقب باشید سنباده را بیش از حد فشار ندهید که منجر به یک فرورفتگی شود. پس از پایان کار هم حتما سطح کار را کاملا آبکشی و خشک نمایید.

امتیاز این مطلب post

درباره نویسنده: موکا

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *